Türkiye'nin lider çimento & Yapı malzemeleri firması

Konut Satışları Patladı

ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Antalya'nın, Türkiye'de en çok konut satışı yapılan dördüncü il olduğunu belirterek, 2013'e rekor artışla başladığını söyledi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Antalya'nın inşaat sektörünü değerlendirdi. Antalya'nın İstanbul, İzmir ve Ankara'dan sonra en çok konut satışı yapılan dördüncü ili olduğunu vurgulayan Yılmaz, Antalya'nın 2013'e rekor satışla başladığını vurguladı. 

EN YÜKSEK SATIŞ RAKAMLARI 
2011 yılında Antalya'da toplam 35 bin 451 konut satışı gerçekleştiğini, bu rakamın 2012'de yüzde 2,5 gerileyerek 34 bin 555'e düştüğünü anlatan Mustafa Yılmaz, "2013 yılı birinci döneminde Antalya'da 14.978 konut satışı gerçekleşmiştir. Şimdiye kadarki en yüksek konut satış rakamına bu dönemde ulaşmış bulunuyoruz" diye konuştu. 

ANTALYA'NIN PAYI 
Antalya'nın inşaat sektörünün güçlü olduğu bir il olduğunun altını çizen Mustafa Yılmaz, "2012 yılı için Türkiye genelinde konut satışında Antalya'nın payı yüzde 5 olmuştur. Kentimizde yapılan binaların yaklaşık yüzde 89'u ikamet amaçlı binalardan oluşmaktadır" diye konuştu. 

İNŞAT SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR 
İnşaatına başlanan bina sayısında, geçen yıla oranla Kepez Belediyesi sınırları dahilinde yüzde 1,1 artış olduğunu anlatan Mustafa Yılmaz, Konyaaltı Belediyesi'nde yüzde 23,4 ve Muratpaşa Belediyesi'nde yüzde 7,4 oranında azalma yaşandığını söyledi. Yılmaz, inşaatı tamamlanan bina sayılarında ise Kepez Belediyesi'nde yüzde 15,3 ve Konyaaltı Belediyesi'nde yüzde 5,8 oranında artış yaşanırken, Muratpaşa Belediyesi'nde yüzde 4,7 oranında azalış görüldüğünü ifade etti. 

SOSYAL ETKİSİ BÜYÜK OLUYOR 
İnşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olduğuna değinen Yılmaz, "İnşaat sektörü; ülkenin konut, imar, altyapı, üretim tesisleri taleplerini doğrudan karşılamakta, diğer yandan da ilgili birçok sektörü harekete geçirerek ülkenin en önemli sorunlarından biri olan istihdam için çok büyük bir kaynak yaratmaktadır. Dolayısıyla, inşaat sektörünün ekonomik katkısının yanı sıra sosyal etkisi de son derece önemlidir" dedi. 

BÜYÜMEYİ ETKİLİYOR
İnşaat sektörünü tek başında değerlendirmek yerine, sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu sektördeki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren diğer sektörlerle birlikte değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Bu ekonomik büyüklük GSMH'nın yüzde 30-35 seviyesine tekabül etmektedir. Özellikle ülkemizde inşaat sektörü canlıysa büyüme yükselir, yavaşladığında büyüme de yavaşlar" dedi. 

KAPSAMI EN GENİŞ SEKTÖR
Sektörü diğer sektörlerden ayıran en temel özelliğin, diğer sektörlerde rastlanmayacak kadar çok sayıda mal ve hizmetin birlikte hareket etmesiyle nihai ürüne ulaşılması olduğunu vurgulayan Mustafa Yılmaz, "Basit bir bina inşaatı yapılmasında bile ortaya çıkan yapı, inşaata giren malzeme ve hizmet bileşenlerinin yanı sıra beyaz eşya, mobilya, tekstil, sigorta, kapıcı istihdamına kadar varan pek çok alt bileşen ile oluşur. Diğer taraftan böylesine kapsamı geniş olan inşaat sektörü küresel krizinden ve ekonomik daralmadan en çok etkilenen sektörlerin başında gelmektedir" diye konuştu. 

 

04-07-2018 16:30 / Şirket Haberleri

Paylaş :